عنوان دستورالعمل: دستورالعمل انبار گردانی و صورت برداری از کالا در داروخانه

دامنه کاربرد: این دستورالعمل انبار گردانی و صورت برداری از همه انواع کالاهای موجود در داروخانه برای فروش از قبیل :دارو، مکمل های غذایی ، فرآورده های بهداشتی و آرایشی و لوازم پزشکی را شامل می شود.

اهداف:هدف از تهیه این سند انبارگردانی و صورت برداری از کالاهای موجود در داروخانه طبق برنامه پیش بینی شده، با کیفیت مناسب و در زمان مقرر است.

مسئولیت ها: صورت برداری از کالا توسط هر یک از کارکنان داروخانه امکان پذیر می باشد. برای جلوگیری از تداخل فعالیت ها ، وظیفه انبا رگردانی بر عهده پرسنلی است که نام او برای انجام این کار بر روی تابلوی شرح وظایف (روزانه) در دروخانه درج شده است. موسس یا مدیر داخلی داروخانه بر انجام این فعالیت نظارت می نماید. مسئول فنی داروخانه وظیفه کنترل منبع خرید کالا ،رعایت شرایط نگهداری و حمل و نقل و همچنین کفایت تاریخ انقضا محصول را بر عهده دارد.

مراحل انجام صورت برداری از کالا:

دلایل انجام صورت برداری

کارت موجودی یا اطلاعات رایانه ای میزان محاسبه ای کالا را نشان می دهد لذا ضرورت داردتا با صورت برداری دقیق ، از میزان واقعی داروها ،محصولات بهداشتی و ملزومات پزشکی آگاه شویم. اشتباه،از قلم افتادگی و سرقت از عوامل ایجاد مغایرت بین موجودی محاسبه ای و موجودی واقعی هستند. علاوه بر این صورت برداری کمک می کند تا کنترلی بر انقضاء مصرف دارو ها نیز داشته یاشیم.

چگونگی انجام صورت برداری

صورت برداری حضوری(انبار گردانی) باید مبتنی بر یک فرآیند تعریف شده بوده و بر اساس یک رویه منظم انجام پذیرد.بدیهی است هر چقدر دفعات صورت برداری بیشتر باشد،محاسبات مربوط به موجودی کالا نیز دقیق تر خواهد بود.

تعداد دفعات صورت برداری از کالاها،به اندازه انبار داروخانه ،میزان فروش ،دفعات سفارش و میزان دریافت کالا بستگی دارد. در مجموع بهتر است در صورت امکان این روند به صورت سالانه انجام شود.

به طور کلی به دو روش صورت برداری حضوری انجام می شود:

صورت برداری کامل :در این نوع ،همه کالاها در یک زمان در انبار صورت برداری می شود. برای داروخانه های بزرگ ممکن است این کارمنجر به تعطیلی داروخانه برای یک روز یا بیشتر شود. باید حداقل سالی یک بار صورت برداری کامل در انبار صورت گیرد و توصیه می شود این کار به صورت فصلی یا ماهانه نیز تکرار گردد.صورت برداری کامل در انبار صورت گیرد و توصیه می شود این کار به صورت فصلی یا ماهانه نیز تکرار گردد.

صورت برداری دوره ای یا تصادفی :در این روش ،منتخبی از کالاها شمارش و با سوابق کتبی یا رایانه ای موجودی، مورد مقایسه قرار می گیرد. این عمل در طول سال به صورت برنامه ریزی شده یا تناوبی انجام می شود.

موارد ذیل باید در صورت برداری مد نظر قرار گیرد:

-برای تعیین وقت صورت برداری از کالا باید زمان دریافت (پذیرش) و حجم فروش دارو ها را مد نظر قرار داد.  

-در صورتی که صورت برداری به صورت سالانه انجام می شود،یک روز مشخص را در هر سال به این کار اختصاص دهیم.

-کلیه پرسنل داروخانه را در جریان زمان تعیین شده برای صورت برداری قرار دهیم.

>در روز صورت برداری باید کلیه فعالیت ها به جز شمارش کالا در انبار و داروخانه و انبار متوقف شود.

>شمارش داروها باید در حداقل زمان ممکن انجام شود و نتایج ثبت گردد تا فعالیت داروخانه به وضعیت عادی در آید.

>کلیه پرسنل باید در صورت برداری مشارکت داشته باشند و دارو ها تک به تک مورد شمارش قرا رگیرد.

لذا باید:

افراد در گروه های 2 نفره به صورت برداری بپردازند. یکی از آن ها داروها را شمارش و دیگری آن ها ثبت نماید.

باید اندازه داروخانه مد نظر قرار گیر تا تعداد گروه های 2 نفره برای صورت برداری در یک روز مشخص شود.

لیست های صورت برداری آماده شود و تقسیم بندی موجود در انبار برای نوشتن ترتیب دارو ها مد نظر قرار گیرد.بدیهی است در این مرحله نباید به اطلاعات موجودی محاسبه ای دسترسی وجود داشته باشد.

تیم ها تشکیل شود و افراد نسبت به ناحیه ای که باید در آن صورت برداری انجام دهند آگاهی یابند.باید لوازم لازم از قبیل لیست صورت برداری ، لوح نگارش، ماشین حساب ، مداد ، ماژیک مارکر و کاردک برای افرادمورد پیش بینی قرار گیرد.

به افراد تاکید شود که باید همه چیز مورد شمارش قرار گیرد.

در صورتی که یک کالا بطور همزمان هم در قسمت جلو و هم در قسمت عقب انبار نگهداری شود باید صورت برداری مستقلا انجام پذیرد و در خاتمه این اعداد با هم جمع شود..

هر تیم باید پس ازانجام شمارش ، بر روی کالاهای شمارش شده برچسب بچسباند تا از شمارش مجدد آن جلوگیری شود.

اطمینان حاصل کنید که کارتن ها و جعبه های در باز در معرض دید قرا دارند.

کالاها آسیب دیده یا تاریخ گذشته را جدا کنید و از جاگذاری مجدد ان ها جدا پریز نمائید

باید گزاشی از کالاهای آسیب دیده به شرکتی که از آن جا تهیه شده است ارسال گردد.

در پایان انبارگردانی،هر تیم باید صورت کالاها را در اختیار مدیر داروخانه قرار دهد تا او با انجام بازرسی اطمینان یابد هیچ بخشی از محیط مغازه و انبار از قلم نیافتاده است.

حداکثر یک روز بعد از انبار گردانی باید ستانده های صورت برداری از کالا بر روی موجودی و در رایانه با اطلاعات موجود بر روی کارت موجودی مورد مقایسه قرار گیرد.

در صورت مشاهده مغایرت عمده، کنترل مجدد انجام شود. این کنترل باید توسط افرادی غیر از کسانی که صورت برداری اولیه را انجام داده اند ، صورت گیرد.

لیستی از عدم تطابق هایی که به فهرست کالا منضم می شود تهیه گردد.

بعد از کامل شدن شمارش ، تعداد دارو با رنگ قرمز بر روی کارت موجودی درج گردد.

چگونگی انبارگردانی باید در طول سال مورد پایش قرارگیرد.

sooratbardari

تماس با ما

  • گرگان،جرجان،خیابان سجادیه شماره 37
  • 01732148240
  •  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • alarm clock  08:00صبح الی 15:00بعدظهر
  • office material مدیریت وب سایت دکتر ارمغان هوشیارفرد